Ostatnio opisywałem różne przypadki, z którymi się spotkałem podczas realizacji procesu zamówienia złożonego w sklepie internetowym. Każde złożone zamówienie do mnie dotarło, więc jestem zadowolony, ponieważ prezenty dotarły. Czas ich realizacji od momentu złożenia zamówienia do otrzymiania przesyłki był różny. W zależności od dostawcy, w ramach procesu dostępne był mniej lub bardziej rozbudowane narzędzia do monitoringu przesyłki.
Wybrałem jeden z przypadków, aby pokazać różne czasy realiazcji procesu, bazując z jednej strony na powiadomieniach mailowych, a z drugiej na informacjach zawartych na stronie do śledzenia przesyłki. Kluczowe daty/godziny dla zrealizowanego procesu zostały zaprezentowane na diagramie.
Na łączny czas dostarczenia przesyłki, patrząc na proces od początku do końca, składały się:
- z punktu widzenia nadawcy przesyłki, działania wykonane w czasie T1 (między od 2017-11-19, g. 21:15 do 2017-11-20, g. 19:10), od momentu złożenia zamówienia do jej nadania u operatora,
- z punktu widzenia operatora dostaraczającego przesyłkę – T2 (między 2017-11-20, g. 19:10 a 2017-11-22, g. 16:00), tj. do momentu dostarczenia przesyłki do punktu odbioru. W tym czasie mogły być wykonywane działania takie jak: transport przesyłki między punktami pośrednimi, przyporządkowanie przesyłki do kanału/kierunku dostawcy, oznaczenie statusu przesyłki itp.
- czas oczekiwania na odbiór przesyłki z punktu przez klienta – T3 (między 2017-11-22, g. 16:00 a 2017-11-22, g. 19:40). Maksymalny czas oczekiwania przesyłki w punkcie: 5 dni roboczych.
Łącznie proces zajął TC (od 2017-11-19, g. 21:15 do 2017-11-22, g. 19:40), będacy sumą powyższych czasów. Na bazie tych informacji można byłoby określić także czas rzeczywistego (TR) przebiegu procesu, bez uwzględniania czasu oczekiwania, ponieważ zależy od tego, kiedy będę mógł udać się po przesyłkę (najlepiej jak najszybciej, ale nie przekraczając czasu, gdy przesyłka będzie czekać na odbiór). Informację o tym, że przesyłka oczekuje na odbiór, można potraktować jako moment zakończenia procesu.
Na powyższym diagramie można byłoby określić jeszcze T0, w czasie którego wybierałem produkt, określałem sposób dostawy, płatności a następnie potwierdziłem i opłaciłem zamówienie. Niestety nie policzyłem ile czasu zajęło mi złożenie zamówienia. Z punktu widzenia sklepu internetowego, do momentu potwierdzenia zamówienia ten czas nie jest istotny, o ile składanie zamówienia odbywa się w sposób i w czasie akceptowalnym przez użytkownika. Jeżeli czas się wydłuża ze względu na błędy systemu lub problemy z aplikacją, taka informacja mogłaby być cenna dla sklepu internetowego.
Jeżeli użytkownik loguje się do systemu, to można byłoby policzyć czas od ostatniego logowania do złożenia zamówienia lub czas od umieszczenia zamówienia w poczekalni do jego rzeczywistego zamówienia, W powyższym przykładzie skupiłem się na czasie upływającym od momentu, gdy następuje wskazanie konkretnego zamówienia do realizacji.
[…] diagramie, który zamieściłem kiedyś we wpisie z przykładami czasu realizacji (powyżej), zaznaczyłem miejsce, które sklep pewnie monitorował i zauważył, że nastąpiło […]
[…] (-) zamówienie przyszło z opóźnieniem, […]