Proces grupowania

Od dzieciństwa dzielimy zbiór przedmiotów rzeczowych lub abstrakcyjnych na grupy. Najpierw dzielimy klocki, zabawki, zgodnie z pomysłem na zabawę. Potem kolegów na zespoły w trakcie zabaw na boisku. Gdy zaczynamy korzystać z poczty elektronicznej, dzielimy wiadomości na odpowiednie grupy lub wątki. W pracy natomiast dzielimy zdarzenia, klientów czy inne bardziej abstrakcyjne obiekty na grupy. W każdym tym przypadku, patrząc na zbiór elementów, dzielimy go za pomocą jakiegoś kryterium (kategorii). Odpowiednio koloru/kształtu, umiejętności, tematu czy cech. Czasami kategoria jest widoczna na pierwszy rzut oka, a czasami musimy jej poszukać. Działanie to jest opisane na poniższym diagramie i jest określane grupowaniem.

grouping450px

W przykładzie na diagramie, mamy zbiór obiektów, dla których określamy kategorię podziału. Dla tak podanego zbioru obiektów można było przyjąć kategorię koloru lub kategorię kształtu. Jest to uproszczone podejście do tematu, ponieważ wybrałem w danym momencie tylko jedną ceche podziału. W kroku Wyboru kategorii, może nastąpić określenie zbioru cech, które będą podstawą podziału obiektów. Czasami ten zbiór podziału trzeba określić za pomocą modelu matematycznego lub dedykowanej analizy. Np. można byłoby połączyć kategorie – dany kolor i dany kształt. Wtedy granulacja tego podziału byłaby większa. Równocześnie osiągnęlibyśmy większą liczbę grup.

Wróćmy jednak do tego uproszczonego podziału. Mając podzielony zbiór na grupy wg danej kategorii, można dalej otrzymane grupy analizować. Krok Wykonaj operację na częściach oznacza zastosowanie wcześniej określonych metryk lub działań. Np. możemy zliczyć liczbę obiektów w grupie jak na przykładzie. Możemy także policzyć insteresujące obiekty lub ich odsetek w poszczególnych grupach. Podjęte działania są uzależnione od celu podziału na grupy. Potem uzyskane wyniki możemy wykorzystać w innych działaniach, np. przygotowując odpowiednią strategię postępowania na przyszłość.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s