Filmowy proces a rzeczywistość

Ostatnio oglądałem film Eagle Eye. W filmie tym ukazana jest wizja pełnej inwigilacji społeczeństwa, w którym wybrane jednostki (osoby, zespoły, firmy), przy wykorzystaniu odpowiednich technologii, są “sterowane” do wykonania określonych czynności. Począwszy na opuszczeniu mieszkania, wybraniu środka lokomocji, poprzez sposób poruszania się po wykonywanie zadań w celu znanym tylko przez komputer.

Właśnie ten komputer, wykorzystując różne dane i narzędzia przeprowadza poniższy proces.

blog1_kadr

Poszczególne kroki wykonywane są w fimie na różne sposoby:

  • Nawiąż kontakt poprzez telefon, ekrany na ulicach, samochód;
  • Określ lokalizację poprzez położenie telefonu, samochodu czy obserwacje z kamer;
  • Wydaj instrukcję poprzez ekrany lub słownie;

Po każdej instrukcji, wykonywana jest weryfikacja postępów w ich realizacji i w zależności od tego czy postęp jest oczekiwany, odbiorca otrzymuje kolejne instrukcje, komunikat lub proces kończy się. Każdy z tych kroków można byłoby rozbić na szczegółówe algorytmy, drzewa decyzyjne lub podprocesy. Wybierając jeden element, można byłoby znaleźć różne jego zastosowania.

Wizja wydaje się dość przerażająca, ale… weźmy na przykład telefon komórkowy – gdy się przemieszczamy, przełączamy się między stacjami bazowymi, gdy zamieszczamy zdjęcie w portalu społecznościowym, to często umieszczamy pod nim naszą lokalizację. Mając teoretycznie dostęp do tych dwóch informacji, jesteśmy w stanie określić w jakim miejscach najczęściej przebywamy i odpowiednio dostosować przekaz. Połączmy to z danymi z innych telefonów komórkowych i mamy powiązania. W internecie (wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej: „co wie o nas telefon”) można znaleźć wiele publikacji na ten temat. Dobrze jest instalując daną aplikację poświęcić chwilę na jej konfigurację i dostosowanie ustawień do własnych potrzeb i sposobu wykorzystania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s