Kolejkowanie po raz drugi

Opisując proces oparty o kolejkowanie spraw pominąłem kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, nie wskazałem, czy dany serwisant obsługuje jeden punkt sprzedaży czy więcej punktów. Po drugie, nie wyjaśniłem w jaki sposób sprawy mogą być pobierane z listy do wykonania.

Załóżmy, że na listę spraw trafiają sprawy od różnych salonów i różnymi kanałami. Wpadają na listę i są układane np. po dacie wpłynięcia. Taka lista została zasygnalizowana na diagramie. Serwisant pobierając zadania z listy ma dwie możliwości:

  • pobieranie pierwszej (najstarszej) sprawy z listy – jest to obsługa oparta o zasadę FIFO, czyli z ang. First in, first out – pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi. Lista spraw/obiektów obsługiwana zgodnie z tą zasadą jest nazywana kolejką (ang. queue).
  • pobieranie ostatniej (najnowszej) sprawy z listy – jest to obsługa oparta o zasadę LIFO, czyli z ang. Last in, First out – ostatnie wchodzi, pierwsze wychodzi. Lista spraw/obiektów obsługiwana zgodnie z tą zasadą jest nazywana stosem (ang. stack).

System może zgodnie z jedną z tych zasad, przydzielać zadanie do serwisanta.

punkt_sprzedazy_kolejki2_450px

Każda z zasad została przedstawiona na diagramie w oparciu o przykładowy proces. W sytuacji, gdy następuje szybki przyrost spraw, czas realizacji spraw z początku listy wydłuża się przy stosowaniu zasady LIFO. Z kolei stosowanie zasady FIFO w takiej sytuacji, nie wydłuża czasu realizacji zadań z listy, ponieważ dla każdej kolejnej sprawy całkowity czas realizacji z punktu widzenia Klienta obejmuje czas rzeczywistej realizacji sprawy powiększony o czas potrzebny na realizację wcześniejszych spraw z kolejki. Przy zasadzie LIFO czas oczekiwania może rosnąć, jeżeli między podjęciem sprawy X, ostatniej w danym momencie, a zakończeniem obecnie realizowanej, trafi kolejna sprawa na kolejkę. Taka sytuacja może się powtarzać kilkakrotnie. Powyższy przykład obrazuje różnicę oraz konsekwencje kolejności obsługi spraw obiektów umieszczonych odpowiednio na kolejce lub stosie.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Kolejkowanie po raz drugi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s