Proces współpracy na różnych poziomach

Czytając artykuły o ustawie inwigilacyjnej przypomniałem sobie, jak kiedyś, pracując w branży internetowej, możliwym rozwiązaniem było odczytywanie parametrów wywołania danej strony WWW. Począwszy od linka, który spowodował przekierowanie, poprzez parametry przeglądarki, po adres docelowy. Można powiedzieć, że z punktu użytkownika proces wyglądał prosto – wysłanie żądania wyświetlenia strony i odpowiedź do przeglądarki wysłana przez serwer. Po stronie serwera działo się więcej.

serwiswww_1_450px

Wywołanie żądania przez użytkownika powodowało, że po stronie serwisu można było odczytać powyższe paramtetry. Informacje te można było użyć do śledzenia przejść między poszczególnymi stronami, w szczególności, gdy na komputerze odbiorcy został umieszczony tzw. plik cookie. Można sobie to wyobrazić jak przejścia między poszczególnymi punktami serwisu  <identyfikator połączenia, adres strony 1, DataCzas 1>, <identyfikator połączenia, adres strony 2, DataCzas 2> itd. Serwer mógł teoretycznie także odnotowywać poszczególne kliknięcia oraz czas przebywania na poszczególnych podstronach serwisu. Tak zapisane dane mogły być pomocne przy analize statystycznej zachowań użytkowników, a także przy usprawnianiu funkcjonowania serwisu.

przejsciastrony450px

Moim zdaniem mamy tutaj dwa poziomy procesu współpracy – pierwszy związany z obsługą potrzeb użytkownika, który jest dla niego jawny. Drugi, który odbywał się jakby w tle, równocześnie, między komputerem/przeglądarką a serwisem WWW. Od pewnego momentu plik cookie jest “jawny”, tzn. użytkownik wie, że taki mechanizm jest wykorzystywany w serwisie, ale fizycznie nie widzi kiedy jest zapisywany i wysyłany do serwera. Pisałem o tej zmianie w osobnym wpisie.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s