Proces w „basenie”

Podczas jednej z zeszłorocznych kontroli biletowych w pociągu, z rozpędu dałem do kontroli bilet powrotny. Konduktor próbuje uparcie  kilka razy odczytać kod, przeprowadzić jego weryfikację. Wreszcie spisuje kod na kartce i oddaje mi bilet. Odchodzi, sprawdza bilety pasażerów. Nagle wraca i sytuacja sie powtarza. Mówi, że trzeba będzie kupić bilet ponownie, bo ten jest nieprawidłowy i pewnie został anulowany. Biorę od niego bilet, patrzę i nagle okazuje się, że bilet jest na pociąg powrotny. Wpatrywał się w niego kilka minut i tego nie zauważył, nawet spisując jego numer. Odszukuję właściwy bilet, daję go i wszystko było już ok.

weryf_biletu_1_450px

Przytoczona sytuacja obrazuje prosty proces, opisany od strony pracownika kolei, składający się z 2 tzw. aktorów – Konduktora i Systemu kontroli. W takiej sytuacji, gdy proces jest ciągły w ramach jednej jednostki/podmiotu (pracowników kolei), stosujemy na diagramie (w BPMN) tzw. basen (ang. pool) i pola/pasy (ang. lane). Są to poziomo lub pionowo przedstawione obszary, przy czym w ramach basenu (ang. pool), określającego np. jednostkę biznesową, są umiejscowione pasy (ang. lanes), określające aktorów/role (lub inne obiekty) z tej jednostki biznesowej (lub procesu). Powyższy diagram prezentuje taki uproszczony diagram, z wykorzystaniem tych elementów.

Dzięki takiej prezentacji mamy jednoznaczne wskazania kto, jakie i w ramach jakiej jednostki wykonuje czynności, składające się na proces. Między rolami/aktorami w ramach basenu nie są przesyłane komunikaty, proces jest ciągły. Nie mamy zdarzeń początkowych procesu w ramach każdego pasa, a jedynie przed czynnością/zadaniem, które występuje biznesowo jako pierwsza w procesie. Jako nazwa basenu może występować również nazwa procesu, w którym uczestniczą wskazane na pasach role.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Proces w „basenie”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s