W pracy korzystam z narzędzia napisanego w VBA (ang. Visual Basic for Applications) do generowania wynikowego pliku tekstowego z arkusza kalkulacyjnego. Jednym z kroków jest odczytanie liczby rekordów i przypisanie jej do zmiennej pomocniczej.
Podczas tworzenia narzędzia założyłem zmienną jako Liczba Całkowita (typ Integer). Podczas próby wykonania nowego raportu pojawił się błąd „overflow”. Oznacza on, że nie można przepisać wartości większej niż dopuszcza to typ pola (na diagramie zdarzenie błąd wartości). Po poprawieniu (zmiana na Long) mechanizm zadziałał poprawnie.
Podany przykład można byłoby zobrazować następująco na diagramie:
Na powyższym diagramie jest zaprezentowane zastosowanie zdarzenia tzw. intermediate o charakterze błędu (ang. error event), co powoduje przerwanie wykonania algorytmu. Obrazuje to zdarzenie końcowe z krzyżykiem. Tego typu zdarzenie błędu umieszczamy na brzegu czynności mogącej spowodować błąd (na diagramie Odczytaj liczbę wierszy) i łączymy z czynnością obsługującą (na diagramie Wyświetl komunikat) lub z zdarzeniem końcowym procesu.
[…] serwera na żółto. Na obydwu ścieżkach wystąpienie błędu (oznaczonego obiektem error event) powoduje powrót do formularza. W pierwszym przypadku formularz do serwera jest przesyłany o 1 […]