Zależności procesowe w sieci afiliacyjnej

Czasami na stronach internetowych, czy to blogach, czy innych serwisach, pojawia się sformułowanie, że zamieszczone linki do produktów/innych serwisów to linki afiliacyjne. Są to linki, których kliknięcie i wykonanie określonych akcji, powoduje uzyskanie dochodu przez właściciela serwisu (czyli tzw. partner). Dochodów, jego kwota, a nawet samo pojawienie się może zależeć od liczby różnych kliknięć przez użytkowników serwisu (czyli tzw. klientów). Wszystko zależy od kryteriów ustalonych przez właściciela serwisu docelowego (czyli tzw. reklamodawcę) przy użyciu narzędzi udostępnionych przez pośrednika (czyli tzw. Affilate Service Provider).

Kliknięcie odnośnika/linka powoduje przekierowanie do serwisu docelowego, za pośrednictwem narzędzi pośrednika. Narzędzia zliczają kliknięcie – skąd i dokąd nastąpiło przejście, kiedy i śledzi dalsze kroki wykonywane przez klienta lub oczekuje informacji zwrotnej o tym, co się dalej stało.

afiliacyjna450px

Na powyższym diagramie zostały zaznaczone powyższe elementy i zależności między nimi. Od strony reklamodawcy, proces wygląda trochę inaczej. Najpierw dołącza do tzw. sieci afilicyjnej, potem reklama (link, baner lub inna forma) zostaje zamieszczona na stronach partnera. Po wykonaniu określonej akcji, partner otrzymuje prowizję. Elementy obydwu procesów zostały również zamieszczone na diagramie.

Diagram ten trochę przypomina model długiego ogona, w którym z jednej strony mamy reklamodawców przystępujących do sieci afiliacyjnej, a z drugiej partnerów, którzy publikują elementy sieci. Jendakże nie każdy z elementów reklamodawców zostanie wykorzystany przez partnerów. Dany partner dołączając do sieci wykorzysta jeden lub więcej elementów reklamodawców. Prowizja przechodzi między uczestnikami po rzeczywistym wykorzystaniu elementów sieci.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s