Rezydent nie jedno ma „imię”

Dzisiaj będzie wpis nadal w tematyce wakacyjnej. W czasie wykupionych wyjazdów za granicę, funkcjonuje w miejscu docelowym „instytucja” tzw. rezydenta. Rezydent opiekuje się grupą gości z danego biura podróży zakwaterowanych w określonym hotelu. Przybliża miejsce wypoczynku, hotel, informuje o ubezpieczeniu, postępowaniu w nagłych wypadkach. Przedstawia także wycieczki fakultatywne, z cenami, zasadami itp.

Chciałbym jednak zwrócić na jedną istotną funkcję Rezydenta, która przypomina w pewnych sytuacjach działanie wzorca Pełnomocnika a w innych sytuacjach – „Request- Response” lub „Fire and Forget”. Poniżej zostały przytoczone 3 przykładowe sytuacje, które w uproszczony sposób prezentują zależności w poszczególnych wzorcach.

BL_BLProcess_2015-06-01 1006

Powyższy diagram prezentuje potencjalny sposób postępowania pośrednika w tych różnych sytuacjach. Ma charakter poglądowy obrazujący ideę danego wzorca.

Sytuacja 1: Gość zwraca się do Rezydenta z prośbą o rezerwację samochodu, w ramach oferty, którą przedstawił. Rezydent wykonuje telefon, przekazuje pytania firmy, pozyskuje odpowiedzi Gościa i ostatecznie rezerwuje samochód. Potem daje potwierdzenie, z którym należy udać się do punktu, podpisać umowę i dokończyć transakcję. Jest to typowe dla wzorca projektowego „Pełnomocnik”, gdzie pośrednik przekazuje żądania po inicjatora do wykonawcy.

Sytuacja 2: Gość zwraca się do Rezydenta z prośbą o pomoc przy zmianie pokoju/hotelu, z określonej przyczyny. Kieruje się z Gościem do Recepcji, wyjaśnia i czeka na zakończenie sprawy, ponieważ mogą pojawić się kolejne kwestie wymagające udziału Rezydenta. Takie zachowanie jest typowe dla wzorca „Request-Response”, gdzie pośrednik czeka na wykonanie procesu.

Sytuacja 3: Gość zwraca się do Rezydenta z pytaniem o miejsce, gdzie można pozyskać pomoc medyczną. Rezydent wskazuje, gdzie trzeba zadzwonić i na jaki numer i zapewnia, że obsługa jest w języku ojczystym Gościa. Przekazuje dalsze wykonanie do Gościa. Jest to można powiedzieć przykład wzorca „Fire and Forget”.

Każda osoba, która miała styczność z „instytucją” tzw. Rezydenta pewnie mogłaby podać kolejne przykłady i przypadki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s