Co z tymi nazwami kroków?

Ostatnio ponownie trafiłem na artykuł na Modern Analyst, o tytule „Efficient BPMN: from Anti-Patterns to Best Practices”. Artykuł dotyczy tworzenia modeli/diagramów procesów opartych o najlepsze praktyki (ang. best practices) zamiast o błędne sposoby postępowania, tzw. antywzorców (ang. anti-pattern). Ten artykuł to dobra okazja, do ponownego zweryfikowania czy stosuję pierwszą z zasad, dotyczącą stosowania właściwych nazw kroków.

Sformułowanie “ponownie” nie jest tutaj przypadkowe, ponieważ już jakiś czas temu skupiłem się na blogu, na tych zasadach. Przejrzałem moje diagramy na blogu przygotowane od tamtego wpisu, czyli przez okres ponad 2 lat.

Przypomnę najpierw o czym mówią zasady w zakresie nazewnictwa kroków:

  • (A) nazwy czynności powinny składać się z silnych czasowników i nazw właściwych dla domeny.
  • (B) bramki nie powinny mieć nazw,
  • (C) nazwy czynności nie powinny zwierać „lub” i „i”,
  • (D) nazwy powinny być krótkie, a szczegóły w dokumentacji.

Z moich poszukiwań wynika, że nazewnictwo kroków poprawiło się w pierwszym obszarze (A) i drugim obszarze (B). Niestety znalazłem przykład w obszarze (C). Co można w takiej sytuacji zrobić? Artykuł proponuje rozbicie kroków, czyli uproszczenie nazw. Taka sytuacja jest zaprezentowana na poniższym diagramie. Diagram pochodzi z wpisu o ograniczeniach konfiguracji procesu.

winda400px

Obszar w którym została wykonana zmiana został zaznaczony na diagramie. W miejsce usuniętego kroku, który nie jest jednoznaczny, zostały wstawione kroki o jednoznacznych nazwach wraz z określeniem momentu wystąpienia każdego z nich w trakcie realizacji procesu.

Jeżeli chodzi o obszar (D) to nie stosuję rozbudowanych nazw. Tylko w wyjątkowych sytuacjach nazwy są bardziej rozbudowane, co jest związane z treścią przekazu. Wygląda na to, że tworzone diagramy na potrzeby wpisów spełniają coraz lepiej powyższe reguły. Dlatego poszukam przykładów i ich poprawy dla kolejnych antywzorców wymienionych w artykule, czyli: niespójne używanie bramek (ang. gateways), słaby wygląd diagramu (ang. diagram layout), niekonsekwentne stosowanie zdarzeń (ang. events).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s