Odstąpienie od scenariusza

Przez kilka ostatnich tygodni, po zmianie umowy z siecią komórkową, dzwonił do mnie ten sam numer. Po kilku zakończonych rozmowach i wyjaśnieniach, że nie jestem zainteresowany ofertą, którą do mnie kierowali, zaczęli dzwonić z innego numeru,

Za pierwszym razem odebrałem. Słyszę standardową formułkę “Dzień dobry, dzwonię w imieniu firmy, z firmy, rozmowa jest nagrywana… w celu przedstawienia oferty…” (zielone kroki na diagramie procesu). Odpowiadam pytaniem: “Czego dotyczy oferta?”. A z drugiej strony znowu słyszę formułkę: “Czy rozmawiam? … Czy mogę prosić o kilka minut rozmowy?”. Ponownie pytam: “Czego dotyczy rozmowa? O odpowiedzi zależy czy jestem zainteresowany dłuższą rozmową”. Znowu słyszę ten samą formułkę zgodnie ze sposobem postępowania (niebieski krok na diagramie). Pytam: “Czy chodzi o nową ofertę?”. Przedstawiciel firmy, złamał scenariusz rozmowy, odpowiadając “Tak”, czego efektem było moje stwierdzenie, że nie jestem zainteresowany i podziękowanie za rozmowę. Podpisałem ostatnio nową umowę. Pożegnałem się a następnie rozłączyłem.

telefon450

Po tej rozmowie przypomniałem sobie inną sytuację, którą opisywałem. Wtedy dzwoniła firma, z która nie miałem żadnych relacji, tutaj przynajmniej, miałem. Był postęp, ale problem pozostał ten sam. Rozmówca nie miał przygotowanego scenariusza na wypadek, innego pytania odbiorcy telefonu lub innej reakcji, której nie przewidzieli.

Powyższy diagram przedstawia proces od strony firmy. Istotne jest to aby rozszerzać scenariusz rozmowy, aby w uporządkowany sposób reagować na różne zachowania drugiej strony. Łatwiej wtedy rejestrować różne przypadki zakończenia rozmowy. Zbieranie takich danych pozwala ocenić proces i określić sposób jego zmiany. Wielokrotnie wskazywałem na blogu jak istotne są mechanizmy w procesie, które pozwalają na jego ocenę. Z jednej strony proces jest udokumentowany – znane są kolejne wykonywane czynności. Z drugiej strony każde wyjście z procesu jest odnotowywane w sposób identyfikowalny.

Brak informacji po wykonaniu procesu, o częstotliwości zdarzenia: odpowiedź niezgodna ze scenariuszem i w efekcie zakończenie procesu, powoduje, że firma nie wie dlaczego niektóre realizacje procesu nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Realizacja kampanii od strony firmy ma ustawione oczekiwane parametry realizacji. Np. maksymalnie 10% przypadków zrealizowanych bez przedstawienia oferty.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Odstąpienie od scenariusza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s