Automatycznie czy ręcznie – rozróżnienie

Wykonując różne czynności na ekranie komputera, nie zastanawiamy się nad tym dlaczego w taki a nie inny sposób działa dana aplikacja. Gdy z danej aplikacji korzystamy dłużej lub poprostu nauczyliśmy sie korzystać jej w okreslony sposób, nie zauważamy już z czasem, że coś dzieje się automatycznie a coś wymaga wywołania określonych opcji z menu lub schowanych pod przyciskiem. Wysyłka maila, skanowanie dokumentów, pobieranie dokumentów z internetu, pobieranie zdjęć z aparatu, kopiowanie, wklejanie, przenoszenie, modyfikowanie itd. Jedne czynności wykonujemy coddziennie, inne raz w roku lub rzadziej. To co łączy te czynności jest poziom różnego naszego zaangażowanie w wykonanie określonego zadania.

mail450

Wróćmy do opisanego kiedyś w jednym z wpisów, wysyłania maili za pomocą aplikacji pocztowej. Jedną z czynności jest ustalenie adresu odbiorcy. Standardowo wpisując początek imienia, nazwiska, nazwy lub maila, aplikacja podpowiada z listy wykorzystanych/istniejących odbiorców pasujące adresy. Każde dopisanie lub usunięcie litery powoduje zmianę listy podpowiedzi. Jest to coś naturalnego. A wyobraźmy sobie rozwiązanie, które wymaga każdorazowego wyboru odbiorcy z listy, po naciśnięciu przycisku. Lista taka mogłaby zawierać listę zarejestrowanych/wykorzystanych odbiorców z odpowiednimi oznaczeniami. Generowanie listy na żądanie oznacza mniejszą liczbę automatycznych czynności (zaznaczonych na czerwono). Równocześnie wymaga wykonania dodatkowych kroków – przejścia, przeszukiwania, wybierania i zapisu wybranych odiorców (zaznaczonych na zielono).

Powyższy przykład jest dość prosty. Można go jednak rozszerzyć na różne czynności wykonywane na komputerze, komórce czy w innych narzędziach.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Automatycznie czy ręcznie – rozróżnienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s