Wykonując różne czynności na ekranie komputera, nie zastanawiamy się nad tym dlaczego w taki a nie inny sposób działa dana aplikacja. Gdy z danej aplikacji korzystamy dłużej lub poprostu nauczyliśmy sie korzystać jej w okreslony sposób, nie zauważamy już z czasem, że coś dzieje się automatycznie a coś wymaga wywołania określonych opcji z menu lub schowanych pod przyciskiem. Wysyłka maila, skanowanie dokumentów, pobieranie dokumentów z internetu, pobieranie zdjęć z aparatu, kopiowanie, wklejanie, przenoszenie, modyfikowanie itd. Jedne czynności wykonujemy coddziennie, inne raz w roku lub rzadziej. To co łączy te czynności jest poziom różnego naszego zaangażowanie w wykonanie określonego zadania.
Wróćmy do opisanego kiedyś w jednym z wpisów, wysyłania maili za pomocą aplikacji pocztowej. Jedną z czynności jest ustalenie adresu odbiorcy. Standardowo wpisując początek imienia, nazwiska, nazwy lub maila, aplikacja podpowiada z listy wykorzystanych/istniejących odbiorców pasujące adresy. Każde dopisanie lub usunięcie litery powoduje zmianę listy podpowiedzi. Jest to coś naturalnego. A wyobraźmy sobie rozwiązanie, które wymaga każdorazowego wyboru odbiorcy z listy, po naciśnięciu przycisku. Lista taka mogłaby zawierać listę zarejestrowanych/wykorzystanych odbiorców z odpowiednimi oznaczeniami. Generowanie listy na żądanie oznacza mniejszą liczbę automatycznych czynności (zaznaczonych na czerwono). Równocześnie wymaga wykonania dodatkowych kroków – przejścia, przeszukiwania, wybierania i zapisu wybranych odiorców (zaznaczonych na zielono).
Powyższy przykład jest dość prosty. Można go jednak rozszerzyć na różne czynności wykonywane na komputerze, komórce czy w innych narzędziach.
[…] przed użytkownikiem. Wykonywałby czynności automatyczne i czekał na „ręczną” reakcję (o takim rozróżnieniu pisałem kilka wpisów temu). Wiem, że jeżeli trzeba byłoby wpisać całkowicie inne parametry […]
[…] czy przyspieszyć oraz czy skorzystanie z nich nie będzie jakąś „stratą”. Wybór między automatyzacją lub działaniami ręcznymi musi wynikać ze świadomej decyzji poprzedzonej analizą procesu (np. metodą 5w2h lub inną), […]