Proces dla sprawozdań finansowych

Przeglądając poprzednie wpisy, trafiłem ponownie na sformułowanie “elektronizacja procesu„, a po wpisaniu go do wyszukiwarki z czystej ciekawości, trafiłem na artykuł o przygotowywaniu spawozdań finansowych. Dokładnie chodziło o artykuł dot. zmiany procesu przygotowywania sprawozdań finansowach z papierowego/ręcznego na bardziej zautomatyzowany, oparty o dane przechowywane w formie elektronicznej.

Z jednej strony procesu, na tzw. wejściu mamy spływające dane finansowe od różnych podmiotów (tzw. dostawców) oraz obowiązując reglacje (m.in. Ustawa o rachunkowości, MSSF itd.). Z drugiej strony, odbiorców/klientów, np. podmioty regulujące działanie rynku finansowego, do których są przekazywane sprawozdania w określonym formacie, tworzące tzw. wyjście. Zebranie danych, przygotowanie sprawozdań i przekazanie w ustalonym formacie stanowią proces. Wskazane obiekty oraz kroki to elementy SIPOC. Na poniższym diagramie przedstawione jest to wizualnie.

sprawozd450

Taki proces może odbywać się ręcznie, w oparciu o dostępne narzędzia. Jeżeli jednak chcemy go usprawnić, zautomatyzować czy ustandaryzować, z pomocą przychodzi język XBRL. XBRL (ang. Extensible Business Reporting Language) jest standardem opracowanym do realizacji takich działań jak: usprawnienie wymiany, interpretacja, analiza i prezentacji sprawozdań gospodarczych (nie tylko finansowych). Można powiedzieć, że XBRL to język do modelowania sprawozdaw czości finansowej. Jego zastosowanie pozwala na realizację zasygnalizowanych powyżej celów. Istotne jest to, że stosowanie takiej ustandaryzowanej formy to także oszczędność czasu i kosztów w podmiocie, co obecnie ma bardzo duże znaczenie dla budowy przewagi konkurencyjnej. W kolejnym newsie postaram się przybliżyć bardziej ten język.

Wróćmy jednak do powyższego diagramu, na którym dodany został krok Transformacji raportów. W ramach tego kroku otrzymane dane wejściowe są przetwarzane na raporty w tym języku, zrozumiałe przez stosowane w procesie narzędzia. Zastosowanie analogicznego rozwiązania przez dostawców raportów, spowodowałoby, że poprawiłaby się znacznie sprawność procesu. Możliwość przekazania ich dalej w tym formacie, zmniejsza liczbę transformacji raportów z jednej postaci do drugiej.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s