Ograniczenia w konfiguracji procesu

Ostatnio będąc w jednym z nowo wybudowanych biurowców w Warszawie, spotkałem się z nowym rozwiązaniem dot. funkcjonowania windy. Zwykle jesteśmy przyzwyczajeni, że przyciski do wskazywania piętra docelowego są wewnątrz windy, co oznacza, że gdy zostanie zawołana winda, jej przejazd na „nasze” piętro jest uzależniony od innych pięter wybranych przez innych użytkowników.

Można powiedzieć, że czas przejazdu trwa tyle ile przejazd przez piętra bez zatrzymania oraz suma czasów potrzebnych na otwarcie, przemieszczenie się pasażerów i wyjście. Jeżeli w biurowcu z 10 piętrami, w windzie będą osoby jadące na 1, 3, 5, 9 piętro, gdy my jedziemy na 10 to czas przejazdu się wydłuży. W odwiedzonym biurowcu, żądanie piętra wskazywane jest przed wejściem i system zarządzania piętrami, wskazuje, z której windy można skorzystać. Jedna jedzie np. na piętra 1-4, a inna na piętra 8-10. Rzeczywisty czas przejazdu zdecydowanie się skraca.

winda_pub

Powyższe obliczenia wskazywałem w jednym w poprzednich wpisów, dotyczącym konfiguracji kroków procesu. W zmodyfikowanej wersji, dana winda ma ograniczenie swojej konfiguracji – porusza się tylko do określonego piętra albo między określonymi piętrami. To ograniczenie może się zmieniać w czasie w zależności od zapotrzebowania i ilości żądań dotyczących różnych pięter. Jeżeli np. przed windą znajduje się grupa osób, np. 30, i każda z nich wskazuje, że chce pojechać na piętra 4-8, to, aby skrócić czas oczekiwania, liczba wind obsługująca te piętra może się zmienić. Może to też być rozłożone w czasie po analizach wcześniejszego wykorzystania.

Na powyższym diagramie pierwotny proces został odpowiednio zmodyfikowany do takiej sytuacji. Ograniczenie dotyczyć może nie tylko pięter ale także zabieranych osób, a także miejsce oczekiwania windy w trakcie braku wykorzystania. Ten sam mechanizm działa także w momencie przejazdów między piętrami oraz powrotu z najwyższego piętra. Dodany krok „sprawdź zgodność żądania” i przestawiona kolejność wynika z narzucony ograniczeń dla procesu obsługi windy.

Można powiedzieć, że system zarządzania windami, dla każdej windy uruchomił ten sam program obsługi, funkcjonujący w oparciu o powyższy proces, ale z innymi ograniczeniami, wejściem do procesu. Jest to czysto teoretyczne przedstawienie, ale pokazuje jak narzucone ograniczenia dla procesu wpływają na jego działanie. Konfiguracja jego kroków, określa w jaki sposób reaguje na określone wejścia do procesu.

2 uwagi do wpisu “Ograniczenia w konfiguracji procesu

  1. […] Z moich poszukiwań wynika, że nazewnictwo kroków poprawiło się w pierwszym obszarze (A) i drugim obszarze (B). Niestety znalazłem przykład w obszarze (C). Co można w takiej sytuacji zrobić? Artykuł proponuje rozbicie kroków, czyli uproszczenie nazw. Taka sytuacja jest zaprezentowana na poniższym diagramie. Diagram pochodzi z wpisu o ograniczeniach konfiguracji procesu. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s