Każdy krok procesu jest istotny

Od jakiegoś czasu w Poznaniu funkcjonuje karta aglomeracyjna. Jedną z jej funkcji jest możliwość opłacenia (w różnej formie) przejazdów komunikacji miejskiej. Jeżeli korzysta się sporadycznie przydatna okazuje się funkcja wirtualnego konta, które się zasila, a potem bezpośrednio w tramwaju bądź autobusie można zapłacić za przejazd. Opłata jest naliczana za każdy przystanek, jednostkowa opłata maleje wraz z liczbą przejechanych przystanków.

karta400

Konstrukcja pobierania opłat jest o tyle ciekawa, że w przypadku wykonania wszystkich kroków procesu zaprezentowanego na powyższym diagramie, opłata jest obliczona dokładnie za liczbę przejechanych przystanków. Jeżeli proces zostanie przerwany (nie zostanie wykonany krok zaznaczony na czerwono) opłata zostanie pobrana tak jakby podróż trwała do końca linii (nawet gdy przejechało się kilka przystanków).

Wykonując wszystkie kroki otrzymujemy oczekiwany produkt procesu (wyjście procesu). Gdy któregoś nie wykonamy, nie otrzymamy produktu, co można powiedzieć o każdym procesie. Proces jest powtarzany wielokrotnie, każda poprawna realizacja procesu, przy zapewnionych środkach na karcie (wejście procesu) i wykonaniu wszystkich kroków, mamy opłacony przejazd w kwocie zgodnej z oczekiwaną (wyjście procesu).

Reklama

3 uwagi do wpisu “Każdy krok procesu jest istotny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s