Konfiguracja kroków procesu

Chyba każdy korzystał kiedyś z windy – czy to w pracy, wieżowcu, urzędzie czy innym miejscu. Nietrudno więc wyobrazić sobie co się dzieje. Podchodzimy do windy i wołamy windę. Oczekujemy jej, wybieramy piętro, jedziemy, wysiadamy. Dojechaliśmy, proces jest efektywny. Proste, ale co się dzieje z windą, która zawiozła nas na dane piętro. Ten prosty proces przedstawia poniższy diagram.

Załóżmy, że winda zawsze zostaje na tym piętrze, na które zajechała, czyli jeżeli „czeka” na innym piętrze (X), a jesteśmy na piętrze (Y), a chcemy jechać na piętro (Z), to czas procesu wynosi: czas oczekiwania: |X-Y|+ czas jazdy: |Z-Y|. Przy 10 piętrowym budynku, gdy X=0, Y=10, Z=0, to mamy czas procesu 10+10 = 20 pj. (czyli „piętrojednostek”).

Diagram1x

Załóżmy, że widna zawsze, gdy jest pusta, a nie została zawołana, zmienia automatycznie piętro na piętro środkowe budynku. Przy 10 piętrowym budynku będzie to 5 piętro. Mamy więc, X=5, Y=10, Z=0, to wtedy czas oczekiwania: [|10-5|=5]+ czas jazdy: [|0-10|=10] = 15 pj. (czyli „piętrojednostek). Oczywiście, jeżeli zawołamy windę w czasie jej zjazdu/podjazdu, czas ten może być krótszy lub dłuższy. Gdyby były 2 windy, to wtedy mogłyby „wracać” na różne piętra i czas mógłby być jeszcze krótszy.

Do powyższych działań można byłoby dodać krok automatycznej zmiany piętra. I wtedy sposób realizacji tych dwóch kroków: oczekiwania na windę oraz automatycznej zmiany piętra jest słabym ogniwem procesu. W zależności od wysokości budynku, ilości wind, częstotliwości ich użycia na poszczególnych piętrach, można byłoby ustawić odpowiednio sposób „przesuwania wind” i ich „ściągania” do miejsca wołania. Za pomocą odpowiednich ustawień można poprawić sprawność procesu.

2 uwagi do wpisu “Konfiguracja kroków procesu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s