Komentarz do poprzedniego wpisu o obiektach danych w BPMN wskazał jedną kwestię o której nie napisałem przy okazji umieszczania obiektów na diagramie. Połączenie obiektu danych z krokiem procesu odbywa się za pomocą tzw. asocjacji (ang. Association).
Zgodnie z uwagą wygląd asocjacji wskazuje na rodzaj powiązania:
- asocjacja bez strzałek oznacza dostęp do danych – na powyższym diagramie między krokiem “Zarejestruj zlecenie” i elementem “Baza zleceń” (kolekcja obiektów, ang. Data Store).
- asocjacja ze strzałkami oznacza dane wejściowe lub wyjściowe – na powyższym diagramie dla obiektów wejściowych strzałka na asocjacji jest w kierunku kroku procesu, dla wyjściowych w stronę obiektu danych.
Dodatkowo na diagramie (w BPMN) występuje obiekt danych (obiekt Zlecenie), który najpierw jest wyjściem z kroku (zapisane zostały dane). Ma oznaczony status. Dalsza praca odbywa się na takim obiekcie, będącym wejściem do kolejnego kroku (krok pobiera dane). Korzystając z aplikacji do przygotowania diagramu procesu, trzeba uważnie stosować typy powiązań.
Asocjacje są także wykorzystywane do łączenia innych obiektów – np. tekstu (ang. Text annotation) – jak w przypadku powyższego diagramu element zawierający dodatkową informację o kroku.
[…] W sam proces wyboru Prezydenta (wg rozdziału 1 w dziale V) są zaangażowane minimum 3 podmioty – Marszałek Sejmu, Kandydat na Prezydenta oraz Państwowa Komisja Wyborcza – co oznaczyłem elementami znanymi z UML, łącząc te obiekty z odpowiednimi krokami procesu, przez połączenia typu asocjacja. […]