Obiekty danych w procesie BPMN

Kolejnym etapem realizacji zlecenia w serwisie samochodowym, była kwestia płatności I otrzymanie potwierdzenia. Otrzymałem wydruk zlecenia z kwotą, statusem oraz wykonanymi czynnościami. Przyglądając się zleceniu zauważyłem, że składa sie ono z informacji uzyskanych od Klienta, danych wprowadzonych przez operatora i danych z rejestru części dostępnych w serwisie. Elementy to obiekty danych, które razem tworzą zlecenie. Operacje na tych danych pokazuje poniższy diagram BPMN.

processobjects450

Obiekty danych są z jednym z elementów procesów w BPMN. Mogą informować o danych służących do realizacji zadań przez użytkownika w systemie, obiektach wykorzystywanych przez samą aplikację oraz efektach działania aplikacji. Na diagramie zaprezentowano przykłady. Obiekt (ang. Data Object), na którym działa proces, ma wskazane różne statusy – Zarejestrowany, Wydrukowany. W tym celu wykorzystuje się element BPMN oznaczony poprzez prostokąt z “zagiętym rogiem”. Obiekty wejściowe (ang. Data Input) są oznaczane pustą strzałką, a obiekty wyjściowe (ang. Data Output) – pełną strzałką.

W tym wypadku obiekt Zlecenie można potraktować jako złożenie danych kluczowych i danych zawartości. Proces jest sterowany przez operatora.

Reklama

4 uwagi do wpisu “Obiekty danych w procesie BPMN

  1. Warto uzupełnić, że Obiekt Danych w BPMN to „konkretne” dane, to konkretny typ dokumentu z jego treścią i ich strukturą. asocjacja (linia przerywana) bez strzałek oznacza dostęp do danych, strzałki na asocjacjach (których tu nie ma) uznaczają czy dane są wejściem czy wyjściem (do przetworzenia czy przetworzone). „Puszeczka” to zbiór danych (np. rejestr). Obiekt danych to w implementacji obiekt (agregat) w metodach obiektowych lub zapytanie SQL do bazy danych (w badach danych RDBMS nie ma np. faktur a są dane tych faktur, to drobna ale istotna różnica).

    • Nic dodać, nić ująć. Podkreśliłem, że obiekt Zlecenie jest złożeniem danych kluczowych (np. identyfikatory bazodanowe elementów do zlcenia) oraz dane zawartości (np. ceny, nazwy itp.). Na wydruku z systemu użytkownik zobaczy konkretne wartości pobrane z bazy (zrozumiałe dla niego) a nie powiązania bazodanowe. Obiekt Zlecenie podobnie może być agregatem jak w dyskusji o modelu UML dla zamówienia jakiś czas temu. Muszę sprawdzić w narzędziu, które używam jak jest z tym strzałkami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s