Równoczesne ścieżki procesu

Uruchamiam w pewien weekend swój komputer i po kilku sekundach widzę komunikat o braku możliwości odczytu dysku. Dobra restartuję go i zastanawiam się co się mogło stać. Próbuję ustalić przyczynę problemu i znaleźć możliwe rozwiązania, zgodnie z metodologią 8D, o której pisałem ponad rok temu. Próbuję komend na poziomie linii poleceń, sprawdzania dysku, uruchomienia trybu awaryjnego, załadowania poprzedniej wersji. Wszystkie działania wykonywałem sekwencyjnie. Ostatecznie skończyło się na instalacji systemu od początku. Mówi się trudno.process_rownoczesny_450

Wrzuciłem płytkę, zmieniłem tymczasowo kolejność źródeł uruchomienia systemu. Wreszcie pojawił się ekran – uruchom system z dysku lub zainstaluj system. Wybrałem to drugie i po kilku ekranach zaczyna się kopiowanie plików. A tu nagle zaskoczenie, mogłem równocześnie konfigurować przyszły system. Ooo…, coś nowego. Zwykle działo się to sekwencyjnie – najpierw kopiowanie potem parametry lub na odwrót. A tu taka oszczędność czasu.

Powyższy przykład można zobrazować diagramem w BPMN przy wykorzystaniu elementów pozwalających na rozdzielenie procesu na dwie równoczesne ścieżki (tzw. parallel gateway). Element początkowy rozdziela ścieżkę a element końcowy łączy. Przejście do dalszej części procesu możliwe jest dopiero po zakończeniu obydwu ścieżek. Gdyby czynności były sekwencyjnie ułożone nie byłoby tego elementu. Przed rozdzieleniem były pewne zadania istotne dla obydwu ścieżek, a potem były zadania będące efektem wszystkich wcześniej zakończonych kroków – uruchomienie systemu po raz pierwszy w wybranej wersji językowej i dla danego użytkownika.

Reklama

3 uwagi do wpisu “Równoczesne ścieżki procesu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s