Znajomy błąd pełnomocnika

Siedzisz przed monitorem, uruchamiasz przeglądarkę i wpisujesz adres strony internetowej, klikasz enter i zamiast oczekiwanej zawartości strony pojawia się błąd:

„Proxy Error
The proxy server received an invalid response from an upstream server.
The proxy server could not handle the request GET /.
Reason: Error reading from remote server”

Brzmi znajomo? Myślę, że tak. Patrząc na stopień wykorzystania Internetu, połączeń i komunikacji elektronicznej taki błąd może się zdarzyć zawsze. Może to być podczas przeglądania Intranetu na domowym komputerze czy podczas szukania informacji w sieci wewnętrznej, mającej połączenie z Internetem.

Przyczyny błędu mogą być różne i na różnym etapie mogą nastapić – na serwerze sieci na przykład lokalnego dostawcy internetu, na serwerze firmy, który próbuje się dostać do danych wewnątrz, na serwerze obsługującym połączenia między siecią wewnętrzną a Internetem.

Cechą wspólną tych sytuacji jest to, że do pewnego serwera wysyłane jest żądanie, które on próbuje obsłużyć. A następnie ma miejsce komunikacja w drugą stronę. Poniższy przykładowy diagram przedstawia taką sytuację.

Diagram obrazuje także ideę wzorca projektowego Pełnomocnik (ang. proxy), który opiera się na założeniu, że między klientem a rzeczywistym obiektem znajduje się pełnomocnik. Pełnomocnik ten decyduje o udostępnieniu rzeczywistego obiektu (kontroluje dostęp do niego). Może mieć też charakter zabezpieczający, co jak najbardziej można sobie wyobrazić również w powyższych przykładach.

Nazwa „proxy”, pojawiająca się w powyższym komunikacie błędu, nie jest przypadkowa. Serwer zwracający ten błąd wskazuje o braku możliwości realizacji żądania albo o niedostępności rzeczywistego obiektu. Jest pełnomocnikiem zasobów dostępnych na danym serwerze lub w połączonej sieci.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Znajomy błąd pełnomocnika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s