Czas realizacji procesu a liczba osób

Załóżmy, że mamy do wykonania określoną ilość prostych produktów, będących efektem wykonania 3 zadań, z których kolejne jest uzależnione od wykonania poprzedniej czynności. Czynności te mogą być wykonywane w kolejności zadanie 1, zadanie 2, zadanie 3 dla produktu 1, zadanie 1, zadanie 2, zadanie 3 dla produktu 3 itd. Mogą też być wykonane w kolejności zadanie 1 dla produktu 1, zadanie 1 dla produktu 2 itd, zadanie 2 dla produktu 1, zadanie 2 dla produktu 2 itd. oraz zadanie 3 dla produktu 1, zadanie 3 dla produktu 2 itd. Jak przykład można podać wysyłkę listów, dla której możliwe są 2 scenariusze lub składanie rowerów, co przytacza artykuł „The Product-Process Matrix Using the Right Process for the Volume of Work You’re Doing” na stronie MindTools.com.

We wskazanym artykule pojawia się opcja podziału zadań procesu na osoby wraz z zaletami i wadami takiego rozwiązania. Zastanówmy się jednak jak na czas realizacji zadania wykonania wspomnianych produktów wpłynie liczba zaangażowanych osób. Dla ułatwienia załóżmy, że zadanie 1 trwa 2 JT (jednostki czasu, nie wnikając, czy są to godziny, minuty czy dłuższy okres czasu), zadanie 2 trwa 4 JT a zadanie 3 trwa 1 JT. Łączny czas przygotowania produktu to 7JT, czyli przy 100 produtkach konieczne jest 700 JT. Równocześnie jest to okres czasu potrzebny na wykonanie produktów przez jedną osobę, niezależnie od tego, czy wykonuje zadania pierwszym wariantem (zadanie 1->zadanie 2->zadanie 3) czy drugim (zadanie1, zadanie 1…, zadanie 2, zadanie 2…, zadanie 3, zadanie 3…).

Poniższy diagram prezentuje możliwe sytuacje (nie są to wszystkie możliwości):

Analizując wskazania czasu realizacji oraz czasu oczekiwania na zadania można zadecydować, który wariant należy wybrać. Biorąc pod uwagę czas potrzebny na realizację od momentu rozpoczęcia do momentu zakończenia to najlepszy jest wariant 3. Jednakże, osoba 3 najdłużej czeka na wykonanie swojego zadania dla poszczególnych produktów. Z kolei w wariancie 3, mamy najkrótszy czas oczekiwania na zadanie, tylko 2 TJ, ale niestety czas realizacji jest o 99 TJ dłuższy niż wariantu 3, ale nadal jest krótszy niż wariantu 1 czy 2.

Wskazany czas oczekiwania nie zmienia się, gdy realizacja zadania przez osobę 2 w wariancie 2 i osobę 3 w wariancie 4 zostanie tak przesunięte, że zacznie wykonywać pracę w możliwie najpóźniejszym terminie, ale tak, aby ostatnie zdanie wykonać zaraz po przekazaniu efektów dla ostatniego produktu od osoby poprzedniej.

Wybór wariantu nie jest prosty. Jeżeli jedynym kryterium będzie czas realizacji to kwestia jest prosta. Jeżeli pojawi się kwestia liczby osób i możliwości ich zaangażowania (np. ostatnie dni realizacji lub pierwsza połowa okresu realizacji) to ciekawsze mogą być warianty 2, 3 lub 4. Tak jest w przypadku liczby zaangażowanych osób mniejszej bądź równej liczbie jednostkowych zadań.

A co byłoby gdyby dodać kolejną osobę, która wykonywałaby któreś z zadań? O tym … w osobnym wpisie.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Czas realizacji procesu a liczba osób

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s