Dokumenty w abonamencie

Kilka lat temu miałem okazję zostać subskrybentem jednego z amerykańskich serwisów, udostępniających publikacje naukowe, raporty i inne dokumenty użytkownikom, którzy opłacili dostęp do serwisu. Opłata mogła być wnoszona miesięczne bądź za rok czy półrocze dostępu. Pamiętam, że wybrałem opłatę miesięczną, ponieważ trudno było mi określić przez jak długi okres czasu będę potrzebował dostępu do danych serwisu. Jak to wyglądało od strony użytkownika (przykład w BPMN) ?

Wskazany dostęp do serwisu jest specyficzny dla rozwiązań opartych o tzw. model abonencki (subskrypcyjny) prowadzenia e-biznesu. Charakteryzuje się korzystaniem z zasobów po uprzednim uiszczeniu opłaty za dany okres abonamentowy (stąd nazwa). Można podać wiele serwisu funkcjonujących na podobnych zasadach, w szczególności, że niektóre z nich oprócz treści dostępnych dla abonentów, oferują także treści ogólnodostępne. Opłacony rodzaj abonamentu decyduje często o typie dokumentów, do których użytkownik ma dostęp. Od strony serwisu wyglądałoby to następująco – przykładowy proces w BPMN.

Pytania, które w tym modelu biznesowym warto zadać są następujące:

  1. jakie rodzaje abonamentu będą dostępne (częstotliwość, wysokość)?
  2. czy w zależności od rodzaju abonamentu będą uzależnione rodzaje dokumentów?
  3. czy w serwisie będą publikowane treści ogólnodostępne?
  4. kto będzie dostawcą treści (dokumentów) dla serwisu i jaki z tym wiąże się koszt?

Serwis określając swój model biznesowy decyduje o sposobie udostępniania treści. Jeżeli chce podzielić dokumenty w zależności od rodzaju abonamentu (odpowiedź na pytanie 2) to wtedy w powyższych procesach konieczne są kroki „Wybór rodzaju abonamentu” / „Sprawdzenie rodzaju dokumentu” (na szaro). Jeżeli udostępniono miesięczny abonament (odpowiedź na pytanie 1) to wtedy w procesie pierwszym konieczny jest krok „Wybór częstotliwości” (na zielono) a w drugim krok „Sprawdzenie opłaty” (na zielono) będzie musiał uwzględniać charakter opłaty (dany miesiąc, rok od opłaty itp). Użytkownik może także zostać poproszony o typ oczekiwanych dokumentów w powiązaniu z dostawcami wykorzystywanymi przez serwis (odpowiedź na pytanie 4). Serwis oferując dokumenty ogólnodostępne (odpowiedź na pytanie 3) może weryfikować ich powiązanie z treściami płatnymi i odpowiednio informować (zachęcać) użytkownika.

2 uwagi do wpisu “Dokumenty w abonamencie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s