Komunikacja osmotyczna a proces

Załóżmy, że w pewnej jednostce ma miejsce proces składający się z 4 kroków.  W celu zaspokojenia potrzeby inicjatora procesu należy zawsze wykonać wszystkie 4 kroki. Każdy z kroków realizowany jest w osobnym 4 osobowym zespole. Taką sytuację obrazuje poniższy diagram:W trakcie procesu, wykonawca kroku 2, po jego podjęciu z wewnętrznej kolejki zadań, zwraca się do pozostałych członków zespołu z pytaniem. Elipsa umiejscowiona wokół wykonawcy obrazuje potencjalnych odbiorców zadanego pytania. Jedni z nich zareagują na pytanie, a inni nie. Najprawdopodobniej odpowiedź padnie od członków zespołu, jednakże może także wywołać reakcję członka zespołu odpowiedzialnego za krok 3. Może to być prosty komunikat o czym nie można zapomnieć albo na co zwrócić uwagę podczas realizacji zadania.

Jest to specyficzne dla tzw. komunikacji osmotycznej, która może pozytywnie wpłynąć na realizację procesu. Słyszenie o problemie lub poznanie go z wyprzedzeniem może ułatwić rozwiązanie postanowionego problemu.

Alistair Cockburn przytacza na swojej stronie definicję stwierdzającą, że „komunikacja osmotyczna oznacza, że informacja przepływa w tle słyszana przez członków zespołu, dzięki czemu mogą zapoznać się z informacją jakby przez osmozę. Zwykle jest to realizowane przez zespół siedzący w jednym pomieszczeniu. W momencie, gdy jedna osoba zadaje pytanie, inni w pomieszczeniu mogą albo zareagować lub zignorować pytanie, zaangażować się w dyskusję lub kontynuować swoją pracę.”

Reklama

2 uwagi do wpisu “Komunikacja osmotyczna a proces

  1. […] Komunikacja osmotyczna czyli po Brzytwie przypadków użycia 14 maja 2011By Jarek ŻelińskiNo nic nie poradzę na to, że znany w branży autor (Alistair Cockburn)  moim zdaniem pływa w czymś co ja nazywam „mnożenie bytów”, świat zna to pod nazwą Brzytwa Ockhama, tu raczej jest to zaprzeczenie tej zasadzie a w moich oczach A.C. jest mistrzem w tej dziedzinie: Alistair Cockburn przytacza na swojej stronie definicję stwierdzającą, że „komunikacja osmotyczna oznacza, że informacja przepływa w tle słyszana przez członków zespołu, dzięki czemu mogą zapoznać się z informacją jakby przez osmozę. Zwykle jest to realizowane przez zespół siedzący w jednym pomieszczeniu. W momencie, gdy jedna osoba zadaje pytanie, inni w pomieszczeniu mogą albo zareagować lub zignorować pytanie, zaangażować się w dyskusję lub kontynuować swoją pracę.” (źr. Komunikacja osmotyczna a proces). […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s