Proces biznesowy a myślenie systemowe

Załóżmy, że szukamy pracownika do realizacji określonego zakresu obowiązków w ramach projektu. Poniższy diagram (w BPMN) prezentuje przykładowy proces rekrutacji. Składa się z 3 kroków: utworzenia oferty pracy, znalezienia kandydatów, przeprowadzenia rozmów oraz akceptacji wybranego kandydata lub kandydatów. Realizacja procesu odbywa się sekwencyjnie i można by ją zaprezentować na osi czasu. Myślę, że nie muszę wchodzić w szczegóły, ponieważ łatwo sobie można wyobrazić co się dzieje na poszczególnych krokach.

Chciałbym się jednak zastanowić na powiązaniach między wejściami oraz wyjściami (efektami) poszczególnych kroków tego procesu. „Jakość” niektórych wyjść wpływa pozytywnie bądź negatywnie na realizację kolejnych kroków bądź efekt całego procesu. Można powiedzieć, że pewne kwestie tego procesu pośrednio lub bezpośrednio wpływają na inne. Efekt końcowy w postaci znalezienia odpowiedniego kandydata zależy od wcześniej ustalonych elementów lub zrealizowanych działań. Poszukiwanie takich zależności jest charakterystyczne dla myślenia systemowego.

Myślenie systemowe polega na wskazywaniu kierunku oddziaływania pewnych rzeczy na inne. Wpływ może być zarówno dodatni/pozytywny, jak i ujemny/negatywny. Kierunek wpływu jest oddawany za pomocą strzałek. Poniższy diagram pokazuje to podejście dla wybranych aspektów powyższego procesu.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Proces biznesowy a myślenie systemowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s