Co pokazać na diagramie procesu?

Ostatnio na forum analizy biznesowej śledziłem wątek dotyczący kaskadowego procesu akceptacji (ang. waterfall acceptance business process) zainicjowanego przez inicjatora w następujący sposób (po przetłumaczeniu): „… sposób zaprezentowania procesu, który zawiera wiele kroków akceptacji wykonywanych przez różnych aktorów biznesowych. Każda z ról (4 lub 5) z występujących w procesie może zaakceptować lub odrzucić (odesłać do poprzedniej roli) dokument. Przebieg procesu nie może zostać zmodyfikowany […] Diagram ma być czytelny…”. Cały wątek znajduje się na forum Modern Analyst.

W powyższym opisie można wskazać następujące elementy:

 • inicjator poszukiwał sposobu na prezentację procesu;
 • w procesie uczestniczy kilka osobnych osób;
 • dokument niezaakceptowany jest odsyłany do poprzedniej roli;

Na poniższym diagramie zaprezentowano (przetłumaczone) dwie propozycje rozwiązania powyższego problemu. Ta po lewej przygotowana została przez inicjatora wątku. Z kolei ta po prawej, została przedstawiona przez jednego z uczestników wątku. Obydwa diagramy przytoczone bez zmian w przebiegu – zaprezentowane w jednorodnej notacji (diagram aktywności UML).

Pierwszy z nich wskazuje wprost do kogo wraca dokument po jego odrzuceniu przez danego uczestnika procesu. Natomiast drugi nie pokazuje tego wprost – wymagane jest zapoznanie się z opisem procesu. Myślę, że nie jest to korzystne, ponieważ proces akceptacji to przede wszystkim przebieg dokumentu między recenzentami/akceptantami i samym inicjatorem. Jednakże zaletą takiego przedstawienia jest uproszczenie diagramu oraz wskazanie, że kolejni uczestnicy (poza inicjatorem) wykonują podobne czynności. Wdrażając rozwiązanie w systemie będą to prawdopodobnie „wywołania” tego samego przypadku użycia. Taki przypadek użycia będzie musiał przede wszystkim „wiedzieć”, gdzie odesłać i gdzie przesłać dalej dokument, a także kiedy zakończyć proces.

Warto sobie zadać pytania:

 • dla kogo ma zostać przygotowana prezentacja procesu?
 • do czego zostanie wykorzystana prezentacja procesu?

Odpowiedzi na te pytania determinują poziom szczegółowości procesu i sposób prezentacji. Każda z odpowiedzi: „ma pokazywać kto”, „ma pokazywać co” lub „ma pokazywać jak” może wymusić inny sposób prezentacji. Jedyne co wiemy o oczekiwaniach, to wymóg czytelności diagramu. Wydaje się, że diagram po lewej stronie jest bardziej czytelny, dzięki zastosowaniu podziału na „partycje”, wskazanie stanów dokumentów oraz wykonywanych akcji.

Reklama

6 uwag do wpisu “Co pokazać na diagramie procesu?

  • Zgadzam się. Dlatego też wskazałem, że podczas realizacji takiego procesu w systemie „przypadek użycia będzie musiał przede wszystkim ‚wiedzieć’, gdzie odesłać i gdzie przesłać dalej dokument, a także kiedy zakończyć proces”.

 1. Osobiście uważam, że tu wystarcza trzy kroki:
  1.Utwórz dokument (Inicjator)
  2.Skonsultuj z recenzentami i akceptantem
  3.[gotowe]
  Drugi krok ma procedurę mówiąc z kim konsultować, w postaci jak wyżej nie jednej osoby odpowiedzialnej za proces, autor powinien pilnować całości. Drugi krok, recenzji i akceptacji, powinien mieć przerwanie po ustalonym czasie co zapobiegnie pętli nieskończonej.

   • Ja staram się takie przypadki modelować tak, że „jakaś osoba” w procesie tworzy dokument i ponosi odpowiedzialność za jego jakość, narzędziem utrzymania jakości jest wymóg konsultacji. To drugie pozostawiam w gestii autora (twórcy) dokumentu, jako narzędzie będzie miał dość powszechny w systemach moduł korespondencji lub innej pracy grupowej. Nic nie stoi na przeszkodzie by dokument był wersjonowany a autorzy uwag „sledzeni”.. w przeciwnym wypadku „płyniemy” w algorytmizację pracy człowieka a to moim zdaniem ślepa uliczka…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s